Шкідниками лимона є сисні та гризучі комахи, а також грибкові та вірусні захворювання. Найбільш поширені такі шкідники:
павутинний кліщ, щитівка (несправжня щитівка), тля, червець, білокрилка. Борються з ними за допомогою хімічних і біологічних препаратів, які більше підходять для умов відкритого ґрунту субтропіків і теплиць. У квартирі застосовувати отрутохімікати небажано.
Ознаки ураження павутинним кліщем такі: на старих листках із нижнього боку з’являються білі крапки, а сам червонуватий кліщ видно неозброєним оком. Якщо його торкнутися — починає швидко рухатися. Молоді листки скручуються в «човник» і обплітаються білим павутинням.
Для боротьби з кліщем використовують тютюновий пил, часник, господарське мило. Беруть 1 столову ложку тютюнового пилу, заливають склянкою окропу, настоюють протягом 6 днів. До отриманого настою додають 10 грамів господарського мила й обприскують рослину 3 рази з інтервалом у 6 днів.
Часник застосовують таким чином: одну головку часнику розтирають, заливають склянкою гарячої води й настоюють протягом 2 діб. Розчин проціджують, і обприскування проводиться аналогічно вищевказаному способу.
При ураженні щитівкою на поверхні молодих і старих листків видно коричнево-сірі блискучі округлі утворення діаметром 3–5 мм. Вони розміщуються вздовж жилок зверху і знизу листка, а також на самих гілках. На початковій стадії ці нарости майже прозорі, білого кольору й погано помітні. При сильному ураженні на поверхні старих листків виступає липка камедь, а на пізній стадії вони покриваються чорним липким нальотом, який дуже важко змивається водою.
Проти щитівки ефективно допомагають водно-масляні емульсії. Одну чайну ложку машинного масла розмішують в одній склянці теплої води, додають 40 грамів господарського мила, 2 столові ложки прального порошку. Перед обробкою ґрунт у горщику накривають поліетиленовою плівкою, стовбур деревця внизу перев’язують бинтом. Це робиться для того, щоб запобігти потраплянню емульсії в ґрунт. Обробку проводять за допомогою ватного або марлевого тампона. Водно-масляну емульсію наносять на всі поверхні гілок і листків лимона. Через 3–4 години все змивають під душем, стежачи, щоб емульсія не потрапила в ґрунт. Обробку проводять 3 рази з інтервалом у 6 днів.
Тлю добре знають усі садівники — вона добре помітна на молодих пагонах деревця. Буває червоного, чорного та зеленого кольору. Найживучіша — червона тля. У квартиру тля потрапляє рідко. Найчастіше її заносять разом із букетом троянд, гвоздик чи інших квітів. Тому бажано не ставити квіти там, де ростуть лимони. Червець дуже схожий на тлю, але він більший, і на поверхні черевця видно потворні нарости.
Проти тлі й червеця добре допомагає часник, цибуля або тютюновий пил. Часнику або цибулі беруть по одній головці на півлітрову банку води. Перед цим їх подрібнюють у м’ясорубці й настоюють у теплій воді протягом двох діб. Обприскують 3 рази з інтервалом у тиждень. Тютюновий пил застосовують так само, як і при обробці проти кліща.
Білокрилка в кімнатних умовах не становить серйозної загрози для лимона, оскільки трапляється дуже рідко.
Інколи лимон уражається грибком. Ознаки ураження: зі зворотного боку старих листків з’являються коричнево-жовті або сірі плями; лист жовтіє й опадає. Вилікувати лимон можна, обприскуючи деревце один раз на місяць настоєм часнику. Запобігти захворюванню грибком можна, регулярно обприскуючи лимон розчином марганцівки або бордоською сумішшю. Взимку, якщо деревце перебуває в холодному місці, не слід часто обприскувати його водою.
Інколи цитрусові хворіють на гомоз. Проявляється це так: унизу стовбурця з’являються тріщини, з яких витікає липка камедь; листки жовтіють, стають млявими, на молодих пагонах також виступає клейка рідина, і вони опадають. Причини виникнення гомозу різні. Це може бути полив холодною водою, надлишок азотних добрив у ґрунті, нестача калійних добрив, погані умови утримання лимона (переохолодження земляного кома в горщику). Іноді до виникнення гомозу причетні віруси. Щоб успішно боротися з гомозом, потрібно знати причину його появи, що на практиці дуже складно. Але в будь-якому випадку місце, з якого витікає камедь, слід добре зачистити ножем, змастити концентрованим розчином мідного купоросу й замазати садовим варом. Щоб уникнути гомозу, поливайте свій лимон лише теплою водою, застосовуйте повний комплекс добрив; не захоплюйтеся настоями зі свіжого гною, у яких надлишок азоту. Це призводить до нестачі калію в ґрунті, тому краще використовувати перегній.
Любителю-цитрусоводу слід добре пам’ятати, що боротьба зі шкідниками в кімнатних умовах є складною й тривалою, тому краще проводити профілактичні заходи. Лимонне деревце хоча б один раз на місяць миють під душем, попередньо ізолювавши ґрунт поліетиленовою плівкою. Раз на місяць також потрібно обприскати дерево слабким розчином марганцевокислого калію, настоєм часнику або тютюну. Усі органічні добрива заливають окропом, щоб знищити шкідників. Придбаваючи нові рослини, слід їх ретельно оглянути й не ставити поруч із власним лимоном, а також в одній кімнаті, протягом 2–3 тижнів.
Пам’ятайте, що застосовувати отрутохімікати для боротьби зі шкідниками та хворобами цитрусових можна лише у крайньому випадку. Робити це слід у теплу пору року, на відкритому повітрі, дотримуючись усіх заходів безпеки, щоб не отруїтися самому й не зашкодити людям і тваринам довкола.