Щоб відповісти на перше запитання, автору довелося працювати багато років. Сьогодні в Києві придбати саджанці лимона стало можливим для багатьох любителів, а невдовзі буде доступним для всіх охочих.
Єдине, про що хочу вас, мої дорогі читачі, застерегти — не купуйте саджанці у південних торговців з оголеним і обрізаним, майже сухим корінням; як правило, такі лимони щеплені на трифоліаті — рослині, яка взимку перебуває в стані глибокого спокою. Для відкритого ґрунту на південному узбережжі Грузії, де бувають лише легкі заморозки, це добре, але для закритого ґрунту, особливо кімнатного вирощування, підщепа трифоліата непридатна. Адже, впадаючи взимку в стан спокою, щеплені цитрусові в умовах високої кімнатної температури скидають листя і гинуть. До того ж, тіньовитривалість таких саджанців дуже слабка, адже вони вирощені в умовах рясного сонця і вологи. Це дискредитує саму ідею кімнатного цитрусоводства.
Відрізнити такі саджанці від придатних до кімнатного вирощування дуже просто. У них обрізане й сухе, грубе коріння; рослини мають багато старого листя; висота саджанця — велика (30–50 см), бо їх викопали з ґрунту в розсаднику у віці приблизно пів року. Часто на таких рослинах видно шийку — потовщення біля кореня, що є місцем з’єднання підщепи й прищепи.
Придатні до наших умов лимони — кореневласні або щеплені на сіянцях — продаються з двома–трьома старими листками. Іноді на них є молоді пагони заввишки 10–15 см. Пагони мають світло-зелене забарвлення, а старе листя — темно-зелене, шкірясте, глянцеве й щільне. При розтиранні листя пахне лимоном.
Коріння не повинно бути сухим — його присипають землею або вологими тирсою, щоб зберегти мікоризу.
Не рекомендується купувати великі дерева, адже вони звикли до умов, відмінних від ваших, і будуть погано рости та плодоносити.
Вважатимемо, що ви придбали хороший кореневласний або щеплений на сіянці цитрусовий саджанець, який потрібно кудись посадити — і зробити це правильно, інакше рослина не зможе добре рости та плодоносити.
Для цієї мети візьміть горщик з будь-якого матеріалу — головне, щоб верхній діаметр не перевищував 10–15 см, а висота була приблизно така сама (Рис. 1). На дні горщика має бути один або кілька невеликих отворів для стоку зайвої води під час поливу. На дно горщика — а це може бути консервна банка, старе пластикове відерце, дерев’яна, керамічна чи скляна ємність — покладіть дренаж: керамзит, пісок, а найкраще — деревне вугілля, яке можна зібрати в згаслому багатті в лісі або міському парку. Товщина дренажного шару не повинна перевищувати 3–5 см. Потім дренаж трохи присипають землею.
На ґрунті для лимона варто зупинитися докладніше — де його взяти. Для цього підійдіть у ліс або парк, де не прибирають опале листя, подалі від автомобільних доріг, і наберіть землі під старими липами або будь-якими іншими листяними деревами, крім дуба. Беріть верхній шар, багатий на гумус, з напівперепрілим листям і гілочками.
До цієї землі додайте піску, бажано річкового, трохи золи, ще перегною — якщо маєте. Пропорції такі: два стакани листяної землі, один стакан піску, три столові ложки перегною і одну — золи. Усе ретельно перемішайте в будь-якій мисці, додайте трохи води, щоб утворилась маса, схожа на густу сметану — вона добре заповнить увесь об’єм горщика, не залишаючи повітряних порожнин біля коріння лимона.
Якщо вам одразу не вдалося знайти потрібну землю, скористайтеся звичайною городньою, додавши на два стакани такої землі, за можливості, усі згадані вище компоненти. Через пів року, коли будете пересаджувати лимон у трохи більший горщик (на 5 см ширший за діаметром), підготуйте якісний ґрунт.
Хочу застерегти всіх любителів підвіконного цитрусоводства: земля, яку продають у садівничих магазинах, непридатна для цитрусових, адже виготовлена на основі торфосумішей із кислою реакцією. А для лимона підходить лише нейтральний ґрунт.
Мал. 1. Схема розміщення кореневої системи цитрусових під час висаджування в горщики.
а) — у щільному ґрунті (корені й вода під час поливу розміщуються по периферії земляного кома);
б) — у пухкому ґрунті (корені й вода розподіляються рівномірно по всьому комові).
Уважно подивіться на Мал. 2. Саджанець вважається правильно посадженим тоді, коли коренева шийка (місце, з якого виходять корені) заглиблена в ґрунт не більше ніж на 5 мм, а сам ґрунт не досипаний до краю горщика на 10 мм. Це робиться для того, щоб коренева шийка не намокала й не загнивала при поливах, а ґрунт не змивався по зовнішній стінці горщика.
Висаджений лимон обприскайте й полийте слабким рожевим розчином марганцівки, після чого поставте на заздалегідь підготовлене місце — підвіконня, еркер або балкон — так, щоб поверхня листя була спрямована до світла. У літній період бажано трохи притінити саджанець від прямих сонячних променів.
Запам’ятайте просту істину: лимон не можна переставляти з місця на місце або різко повертати до світла різними боками, адже всі процеси фотосинтезу краще відбуваються за постійного напрямку світлового потоку. Порушення цього правила призведе до того, що деревце погано розвиватиметься, а на врожай доведеться чекати дуже довго.
Якщо горщик із лимоном стоятиме на підвіконні, то вікно взимку слід добре утеплити: бажано між подвійними рамами прокласти шар вати товщиною 3–5 см, а сам горщик утеплювати як узимку, так і влітку — про це вже йшлося раніше.
Багато любителів-цитрусоводів ставлять запитання:
— Як часто поливати лимон?
— Один раз на день?
— Один раз на тиждень?
Мал. 2. Посадка цитрусових у горщики:
а) — неправильна (занадто глибока);
б) — правильна.
лимон потрібно поливати в міру підсихання верхнього шару ґрунту, не допускаючи повного пересихання земляного кома в горщику. Щоб визначити вологість ґрунту, не полінуйтеся щодня взяти трьома пальцями трохи верхнього шару землі й стиснути його. Якщо земля злипається — полив не потрібен, якщо розсипається — час поливати. Стежити за станом ґрунту потрібно щодня (особливо влітку), щоб через високу температуру й яскраве сонце не пересох увесь земляний ком у горщику.
Якщо лимон стоїть на південному вікні, влітку його бажано трохи затінити від прямих сонячних променів, щоб уникнути опіків на листі та запобігти розвитку хлорозу через перегрів крони й коренів. Для цього на віконній рамі, на рівні висоти деревця, можна зробити марлеву завісу й вранці, перед виходом з дому, прикривати нею скло, якщо день обіцяє бути сонячним.
Питання про те, яку воду використовувати для поливу й де її взяти — також непросте, тому зупинимося на ньому детальніше. У міських квартирах питна вода практично непридатна для поливу цитрусових, адже вона містить велику кількість сполук лужноземельних металів і хлору, які разом і кожен окремо завдають лимону значної шкоди: викликають плямистість (хлороз) листя, защелачують ґрунт, порушують обмін речовин.
Багато авторів радять кип’ятити водопровідну воду, але це не завжди дає очікуваний ефект, а зайві клопоти часто відлякують потенційних любителів підвіконного садівництва. Тому я рекомендую брати гарячу воду з-під крана. У такій воді менше хлору, і вона м’якша. Крім того, воду для поливу потрібно відстоювати не менше доби у відкритій посудині, щоб дати хлору повністю вивітритися — він украй шкідливий для цитрусових. У сільських умовах можна брати воду з колодязя, але краще — з озера або струмка, і залишати її в кімнаті для підігріву. У дощовій воді нині багато шкідливих домішок, тому не використовуйте її для поливу. У будь-якому разі, звідки б ви не взяли воду, її потрібно відстояти не менш як добу в кімнатних умовах, і лише потім поливати лимон.
Взимку, щоб забезпечити кращий ріст і плодоношення лимона, воду перед поливом бажано підігріти до температури +30…35 °C. У літній період зручно просто виставити воду на сонячне підвіконня й не турбуватись про підігрів.
Тут припускаються дуже багатьох помилок, тому зупинимося докладніше на основних моментах.
1. Ємність для поливу обов’язково має мати носик або розпилювач.
2. Під час поливу ємність потрібно нахиляти якомога ближче до ґрунту, щоб не вимивалося коріння — інакше загине мікориза на кінчиках оголених коренів.
3. Поливати слід по всьому контуру горщика до того моменту, поки в піддоні знизу не з’явиться вода. Таким чином зволожується весь земляний ком і насичуються всі корені. Надлишок води потрібно злити через 1–2 години після поливу. Ще краще — покласти в піддон дві пластинки (плоскі камінці) й поставити на них квітковий горщик. У такому випадку одразу буде видно, коли вода почне стікати в піддон, і її можна буде залишити для підвищення вологості повітря навколо крони.
4. Потрібно добре пам’ятати, що крім поливу, лимон слід обприскувати водою з розпилювача типу “Росинка” не рідше одного разу на добу, особливо влітку. Це створює вологе середовище та змиває пил із гілочок, щоби листя «дихало».
Хоча б раз на місяць лимонне деревце бажано поставити у ванну, накрити поліетиленовою плівкою ґрунт у горщику й обробити всю крону ватою з мильною піною. Тоді вам не доведеться вести важку боротьбу зі шкідниками. Не забудьте при цьому обгорнути нижню частину стовбура марлею або бинтом, щоби мильна вода вбиралася в тканину й не потрапляла в ґрунт.
Щоб лимон не скинув листя після перестановки, потрібно повернути його на те саме місце підвіконня в тому ж положенні. Для цього на самому горщику слід наклеїти або нанести вертикально дві паралельні смужки, а на підвіконні — дві горизонтальні, які потрібно сумістити з вертикальними. Тоді ти будеш певен, що напрям світла на деревце не змінився.